Przejdź do treści
Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 723.
  • JFile::read: Nie można otworzyć pliku: /home/umnml/ftp/media/k2/assets/js/k2.frontend.js?v=2.10.3&b=20200429&sitepath=/.
Menu

baner

plenfrdeitrues
A+ A A-

Spotkanie w ramach projektu Euroregionu Bałtyk

Spotkanie w ramach projektu Euroregionu Bałtyk

We wtorek 22 maja 2018 roku w Urzędzie Miejskim w Nowym Mieście Lubawskim odbyło się spotkanie z Prezesem Fundacji Civis Polonus z Warszawy Joanną Pietrasik - członkiem zespołu realizującego transgraniczny projekt SB YCGN - South Baltic Youth Core Groups Network, w którym Gmina Miejska Nowe Miasto Lubawskie jest partnerem stowarzyszonym.

Wśród uczestników spotkania byli przedstawiciele samorządu uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich, radni Młodzieżowej Rady Miasta wraz z opiekunką Magdaleną Kortes oraz Jerzy Grządzielewski - Kierownik Referatu Promocji i Współpracy Zagranicznej w Urzędzie Miejskim w Nowym Mieście Lubawskim, który jest członkiem zespołu projektowego.

W spotkaniu projektowym uczestniczył Burmistrz Józef Blank, który mimo urlopu przybył na zebranie, by wspólnie z uczestnikami omówić możliwości zwiększenia udziału młodego pokolenia mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego w życiu społecznym i w procesie kształtowania przestrzeni miejskiej - bowiem ideą projektu jest m.in. zwiększenie partycypacji młodzieży w procesie decyzyjnym na poziomie lokalnym oraz wzmocnienie zdolności lokalnych i regionalnych osób decyzyjnych z obszaru Południowego Bałtyku zajmujących się polityką młodzieżową i zrównoważonym rozwojem. 

Projekt SB YCGN - South Baltic Youth Core Groups Network angażuje 8 partnerów i 6 stowarzyszonych partnerów z państw obszaru Południowego Bałtyku. Główni partnerzy reprezentują lokalne społeczności, międzynarodowe stowarzyszenie wspólnot (EUROREGION), sektor akademicki i dwie fundacje współpracujące z lokalną społecznością i wspierające zaangażowanie młodzieży w życie publiczne.

Głównymi grupami docelowymi projektu są miejskie rady młodzieżowe, młodzieżowe organizacje pozarządowe i organizacje społeczne, organizacje pozarządowe, młodzież i osoby zajmujące się problematyką młodzieży.

Celem ogólnym transgranicznego projektu jest zbudowanie sieci współpracy partnerów regionu Południowego Bałtyku umożliwiającej zwiększenie partycypacji obywatelskiej młodych na poziomie lokalnym - m.in. Młodzieżowych Rad Miast i organizacji pozarządowych działających na rzecz młodzieży.

Cele szczegółowe projektu:

1) zwiększenie współpracy transgranicznej, wymiany doświadczeń i kompetencji partnerów na temat partycypacji obywatelskiej młodych (uczenie się od siebie nawzajem i budowanie zdolności do współpracy),

2) zwiększenie możliwości i kompetencji jednostek samorządu terytorialnego i ich przedstawicieli do prowadzenia dialogu obywatelskiego z młodymi, a tym samym zwiększania partycypacji obywatelskich młodych,

3) upowszechnienie wniosków i doświadczeń projektu oraz wspólna analiza i refleksja na temat przyszłości partycypacji młodych w obszarze Południowego Bałtyku.

Projekt zakłada następujące działania:

- przygotowanie raportu opartego na analizach, badaniach jakościowych i ilościowych; dostosowanie kwestionariusza w celu poznania oczekiwań młodzieży, barier, narzędzi oraz zbadanie zasobów potrzebnych do poprawy sytuacji;

- opracowanie zasad i standardów dla sieci transgranicznych, przykłady procesów partycypacji, opisy przypadków oparte na doświadczeniach każdej z gmin, utworzenie grupy młodzieżowej;

- organizacja międzynarodowej konferencji, indywidualne konsultacje, grupy dyskusyjne, konkursy, szkolenia, seminaria, wizyty monitorujące, przemówienia publiczne prowadzone przez młodzież;

- zaprezentowanie doświadczeń związanych z partycypacją młodzieży w lokalnym zarządzaniu; przygotowanie portfolio identyfikującego młodzież, materiały wideo, transgraniczna kampania reklamowa i portal internetowy.

Projekt rozpoczął się pierwszego stycznia br. i realizowany będzie do końca 2019 roku. Całkowity budżet projektu wynosi 565 642 euro, w tym środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego stanowią 468 640,70 euro. Liderem projektu jest Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk (organizacja zrzeszająca 41 gmin z województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego).

Partnerzy projektu:

Fundacja Civis Polonus - Polska

Fundacja Public Establishment Samogitia Community - Litwa

Administracja Rejonu Telsiai - Litwa

Gmina Køge - Dania

Politechnika Gdańska, Wydział Zarządzania i Ekonomii -  Polska

Uniwersytet w Kłajpedzie - Litwa

Gmina Vimmerby, Departament Kultury i Wypoczynku - Szwecja

Partnerzy Stowarzyszeni to: Gmina Hässleholm - Biuro Europejskie Skåne Nordost ze Szwecji oraz Gmina Miejska Nowe Miasto Lubawskie, Gmina Miejsko-Wiejska Dzierzgoń, Miasto Gdynia, Miasto Iława i Miasto Elbląg.

 

 

 

Ostatnio zmienianypiątek, 25 maj 2018 08:57
Powrót na górę

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem